Leczenie alkoholizmu

Jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz, ma problemy z alkoholem, jest to pierwszy krok w kierunku wyjścia z nałogu. Zwłaszcza poleca się terapie dla uzależnionych, prowadzone w dobrych ośrodkach leczenia nałogów.
Jak sobie uświadomić, że masz problemy z alkoholem?
1. Czy kiedykolwiek próbowałeś ograniczyć picie?
2. Czy kiedykolwiek denerwowałeś się, gdy ktoś mówił ci o piciu?
3. Czy kiedykolwiek czułeś się źle lub winny po wypiciu?
4.Masz nieodpartą chęć wypicia w godzinach porannych, bo masz złe samopoczucie?
Dwie lub więcej odpowiedzi twierdzących wskazują na prawdopodobieństwo alkoholizmu.
Alkoholizm jest przewlekłą, postępującą, nawracającą chorobą mózgu. Pięć procent Amerykanów umiera z powodu alkoholizmu. Polskich badań nie podajemy, aby nie zestresować do reszty czytelników, ale odsetek jest tu niestety dużo większy.
Alkoholizmu ma się co wstydzić, ponieważ jest z genetyczny. Czterdzieści procent przypadków alkoholizmu jest spowodowane przez czynniki genetyczne, a sześćdziesiąt procent przez czynniki, których nie rozumiemy. Jeśli weźmiemy bliźnięta jednojajowe i rozdzielimy je po urodzeniu i przeniesiemy jedno w góry, a drugie nad morze, to istnieje prawdopodobieństwo, iż gdy jedno mieszkające nad morzem stanie się alkoholikiem, to w 40% jest prawdopodobne, że drugi bliźniak – z nad morza – też będzie alkoholikiem. Alkoholizm występuje rodzinnie. Jeśli masz problem z alkoholem jest bardzo prawdopodobne, że inni członkowie rodziny są również uzależnieni.
Alkoholizm jest śmiertelny: Dziewięćdziesiąt pięć procent alkoholików nieleczonych umiera z alkoholizmu.
Czy mogę rzucić picie na własną rękę?
Cztery procent alkoholików zachowuje trzeźwość przez następny rok, jeśli stara się zamknąć w sobie i robić to na własną rękę.
Pięćdziesiąt procent alkoholików zachowuje trzeźwość przez następny rok, jeśli przechodzi leczenie.
Siedemdziesiąt procent alkoholików zachowuje trzeźwość przez następny rok, jeśli przechodzą leczenie i regularnie uczestniczyć w spotkaniach Anonimowych Alkoholików.
Dziewięćdziesiąt procent alkoholików zachowuje trzeźwość przez następny rok, jeśli przechodzą leczenie, regularnie uczestniczą w spotkaniach Anonimowych Alkoholików i przechodzi terapie zaradcze raz w tygodniu.
Jakie leczenie jest mi potrzebne?
Wydaje się, że nie ma różnicy w warunkach ambulatoryjnych i szpitalnych leczenia w odniesieniu do efektów leczenia, ale niemal trzydzieści procent osób przerywa leczenie ambulatoryjne w porównaniu do dziesięciu procent współczynnika przerywania leczenia szpitalnego. Nie dopuść do zmiany siebie, postanowienia o zerwaniu z nałogiem. Pamiętaj, podczas leczenia trzeba pozostawać sinym w dążeniu do celu i trzeźwym.
Jak pomóc mojemu ukochanemu, w podjęciu decyzji o leczeniu, jeśli sądzi, że niema problemu?
To jest bardzo częste, ponieważ używanie alkoholu wprowadza mechanizmy obronne, chroniące go od bolesnej prawdy. Nikt nie lubi myśleć, że jest chory i minimalizuje racjonalne myślenie, zaprzeczając problemom z nałogiem. To nie tylko tak dzieje się z alkoholikiem, ale w każdym z nas, głęboko kochającym alkoholika. Dlatego jest to choroba rodziny. Dlatego tak istotna jest edukacja o problemach występujących wśród rodzin alkoholików.