Nauka angielskiego

Angielski to najważniejszy język na świecie. Korzysta z niego wiele milionów ludzi na całym świecie, jest językiem oficjalnym w kilku krajach, w tym najważniejsze to USA, Wielka Brytania, Kanada czy Nowa Zelandia. Jest uznany za język uniwersalny oraz język internetu. Bez niego ciężko o dobrą prace czy jakiekolwiek dogadanie się za granicą. Nauka go jest więc niezbędna. Tylko jak należy się uczyć języka angielskiego by osiągnąć dobry rezultat? Każdy ma swoje jakieś tam metody, lepsze lub gorsze. Dla przykładu są to naklejanie kartek ze słówkami po angielsku i polsku, rozmowa ze znajomymi tylko w języku angielskim, spanie na słowniku, czy wykonywanie setek ćwiczeń gramatycznych. Problemem jest czy są to  skuteczne metody? W sklepach można dostać książki opisujące techniki nauczania, takie jak mapy pamięci, zapamiętywanie, szybkie czytanie, itd

Ucząc się języka angielskiego, należy pamiętać, iż jest kilka niezmiernie ważnych rzeczy. Są to:

  • Systematyczność. Nawet 10 minut dziennie przeznaczone na powtórkę słówek sprawia iż zapamiętamy i utrwalimy dane słówka
  • Optymalizacja powtórek. Nauka słówek angielskich jest znacznie prosta jeśli korzystamy ze specjalnych programów typu Supermemo, Henry, itd. Nie powtarzamy wtedy słówek które już znamy, lecz te które musimy powtarzać, gdyż sprawiają nam kłopot.
  • Nauka i kontekst. Kontekst to podstawa. Zmiana kontekstu powoduje często zmianę znacznenia
  • Przełamanie strachu przed mówieniem. Boisz się mówić? Ćwicz samemu przed lustrem!
  • Spróbuj otoczyć się angielskim. Staraj się myśleć po angielsku. Kup słownik angielsko-angielski, słownik tematyczny, oglądaj filmy po angielsku bez napisów,  czytaj proste powieści i opowiadania w języku angielskim uproszczonym, słuchaj angielskich piosenek, staraj się je tłumaczyć.

Język angielski dla najmłodszych to zupełnie inna para kaloszy i wygląda zupełnie inaczej. Powyższe porady dotyczą głównie młodzieży i dorosłych. Dzieci uczą się w zupełnie inny sposób, ciężko zmusić je do systematyczności. Nauka powinna opierać się na zabawach i grach językowych. Materiały dla dzieci muszą być kolorowe i wesołe i radosne. Takie, do których dziecko samo będzie chciało wrócić.